BLOG
Lake Forest Academy, IL
27 Nisan 2020
Lake Forest Academy, IL
  • Year of foundation: 1857
  • Location: Lake Forest, Illinois, USA
  • Grades Offered: 9-12,PG
  • School Type: Co-ed
  • Students Enrolled: 440
 
 
Lake Forest Academy attracts students who seek rich and rewarding learning experiences and relationships. A prestigious educational institution invites high school students to get quality training in front of the university. In addition to focusing on intellectual development, human values are cultivated in the school, and personal, athletic, and creative development is encouraged. Due to the excellent environment in which students fall, as well as the experienced teaching staff, graduates of the school become strong independent personalities.
 
LFA's culture of participation is evident in every aspect of our vibrant boarding environment. Both day and boarding students are given the chance to meet new challenges with openness and curiosity and develop the confidence to stretch beyond their comfort zones. LFA's transformative boarding experience is characterized by rigorous academics, a global outlook, and Midwestern values.
 
________
 
Lake Forest Academy zengin ve ödüllendirici öğrenme deneyimleri ve ilişkileri arayan öğrencileri cezbetmektedir. Prestijli bir eğitim kurumu, lise öğrencilerini üniversite önünde kaliteli eğitim almaya davet ediyor. Entelektüel gelişime odaklanmanın yanı sıra, insani değerler okulda yetiştirilir ve kişisel, atletik ve yaratıcı gelişim teşvik edilir. Öğrencilerin düştüğü mükemmel ortamın yanı sıra deneyimli öğretim personeli nedeniyle, okul mezunları güçlü bağımsız kişilikler haline gelir.
 
LFA'nın katılım kültürü, hareketli biniş ortamımızın her alanında belirgindir. Hem gündüz hem de yatılı öğrencilere açıklık ve merakla yeni zorluklarla karşılaşma ve konfor bölgelerinin ötesine uzanma güvenini geliştirme şansı verilir. LFA'nın dönüştürücü yatılı deneyimi, titiz akademisyenler, küresel bir görünüm ve Orta Batı değerleri ile karakterizedir.
Etiketler:
https://www.lmkconsulting.org/ogrenci-yerlestirmeleri/ilk-ogretim-ve-lise-yerlestirmeleri